Programm aastate kaupa

Esimene aasta

Õppetöö algab septembris ja toimub täies ulatuses online. Õppetöö kestab 32 nädalat ning lõppeb mais.

Iganädalase Zoomi 2-tunnise kohtumise käigus saad põhjaliku ülevaate kehapsühhoteraapia alustaladest ning struktuuridest ja sissevaate ka baasfunktsioonidesse. Õpe toimub 15-liikmelistes gruppides ning lisaks kohtumistele veebis oled oodatud kodus praktiseerima erinevaid kehapsühhoteraapia harjutusi, mida tutvustame ning arutame õppe jooksul.

Õpe toimub grupiteraapia formaadis, see tähendab, et lisaks teooriale tegeled suuresti iseenda ja oma mineviku ning kasvukeskkonna mõtestamisega ning kogemisega. Igal grupil on oma konfidentsiaalne Facebooki grupp, kus saad esitada küsimusi, arutada oma siseprotsesse ning olla pidevas ühenduses ülejäänud grupiliikmete ning juhendajaga.

Õppeaasta alguses valid endale ka grupist tugiisiku, kellega viid õppe jooksul läbi ka paaristööd. Aasta jooksul õpid selgeks kõik kehapsühhoteraapia baasstruktuurid ning iga struktuuri lõpetame selle terapeutiliste eesmärkide õppega.

Somaatilise psühholoogia psühhoanalüüsi pool toetub karakteroloogiale, millele pani aluse Wilhelm Reich 1933. aastal oma raamatuga „Character Analysis“. Seda on tänaseks pea sada aastat edasi arendatud ego psühholoogia, objekti-suhete teooria ning mitmete teiste psühhodünaamiliste suundade abiga. Tänaseks on kehapsühhoteraapia osaks saanud neurobioloogia, närvisüsteemi uuringud ning lihaste roll psühholoogilistes funktsioonides.

Karakteroloogia toetub reaktsioonimustritele ja põhjalikule struktuurile, mida mõistes saad aru, kuidas erinevates olukordades kõige tõenäolisemalt reageerid ja millistes seisundites end oma elus ikka ja jälle tõenäoliselt leiad.

Võltsmina loomisega loome endale kaitsva struktuuri, mida karakteroloogias on läbi aegade erinevalt nimetatud. Keskendume Alexander Loweni ja Stephen M. Johnsoni teooriatele ja õpime tundma oma kaitsemehhanisme ja arengutraumasid ja mis peamine, töötame grupis selle nimel, et leida oma pärismina nende struktuursete mehhanismide alt.

Pärismina on aga väga haavatav ja vahetult elus olev Ise osa, kelle ressurssides ja olemuses peitub kõik, mida ellu tuua saad. Temas on palju vana valu, aga ka palju loomingut ja pärisolemist. On suur väärtus teda endas näha ja ülimalt oluline õppida teda välismaailmaga kontakti tooma.

Selleks on meil vaja turvalist ruumi enese avastamiseks ja avamiseks ning teistega jagamiseks. Vaid teda teistele näidates saad teda treenida ilmsiks tulema. Samal ajal treenid aga oma kaitsemehhanisme seda protsessi lubama.

Lisaks vaatame sisse Peter Levine’i somaatilise kogemise maailma, Lisbeth Marcheri elutöösse kehapsühhoteraapia valdkonnas ning Stephen Borges’i käsitlusse polüvagaalteooriast. Neil teemadel süvendame õpet järgnevatel aastatel.

Grupiteraapia formaadis kursuse materjali läbi töötamine on selge, Sinu elu kaasav ja arusaadav protsess. See on väike, turvaline ruum, kus kohtud pidevalt ühtede ja samade inimestega, kes on ühiselt samas protsessis. Selleks on aga vaja järjepidevust ja pühendumist.

Programmi tutvustus nädala kaupa:

    Tutvumine

    Programmi tutvustus, kaitsemehhanismid, soovitused grupiteraapiaks, ressurss vs kaitse

    Objekti-suhete teooria, optimaalne frustratsioon

    Ülalhoidev kompensatsioon

    Võltsmina tervendamine

    Sümptomaatiline mina ja esimesed kehapsühhoteraapia harjutused

    Võltsmina kuvandi läbi töötamine

    Lõhestuv struktuur

    Lõhestuva mängud ja tervenemine

    Lõhestuva struktuuri terapeutilised eesmärgid

    Sirutuv-sümbiootiline reaktsioonimuster

    Sümbiootilise struktuuri alajaotus

    Sümbiootilise struktuuri nüansid ja mängud

    Sümbiootilise struktuuri terapeutilised eesmärgid

    Autonoomia struktuur

    Autonoomia struktuuri terapeutilised eesmärgid

    Seeshoidev struktuur

    Seeshoidva struktuuri maailmatunnetus

    Seeshoidva struktuuri terapeutilised eesmärgid

    Rigiidne struktuur

    Rigiidse struktuuri alajaotused 1

    Rigiidse struktuuri alajaotused 2

    Rigiidse kontinuumi terapeutilised eesmärgid

    Ettevalmistus paaristöödeks

    Paaristööd ja tagasiside 1

    Paaristööd ja tagasiside 2

    Paaristööd ja tagasiside 3

    Pärismina

    Ego funktsioonid 1

    Ego funktsioonid 2 ja piirid

    Ego tervendamine

    Küsimused-vastused

Registreeri

Teine aasta

Õppetöö algab mais ning leiab täies ulatuses aset füüsilises ruumis.

Teise aasta läbimiseks tuleb läbida kõik 6 õppemoodulit. Moodulid on 3-päevased ning viimane moodul toimub mai kuus. Lisaks 3-päevastele moodulitele on osalejad kutsutud osalema nädala pikkuses dünaamilise meditatsiooni praktikas, mida rakendatakse osana seeshoidva struktuuri õppest. Õppe lahutamatuks osaks on osalemine harjutamise gruppides. Teise aasta esimesel moodulil saavad loodud kolmesed harjutamise grupid. Igal moodulil õpid hulganisti uusi võtteid, mille kordamine ja harjutamine moodulite vahelisel ajal on võtmetähtsusega.

Teine aasta keskendub kehapsühhoteraapia simulatsioonide loomisele ning kehatunnetuse arendamisele ning arenguliste organismiliste ja emotsionaalsete vajaduste täitmisele. Kui esimese aasta õpe lõppes terapeutiliste eesmärkidega, siis teine aasta alustab terapeutilistest eesmärkidest ning keskendub nende ellu kutsumisele terapeutilises keskkonnas.

Selle õppe raames õpid tundma kehalisi reaktsioone, neid juhtima, märkama, kuidas keha reageerib ning kuidas neid somaatilisi reaktsioone juhtida ja eelkõige kuidas aidata oma terviksüsteem arengulisest kitsaskohast välja ja tulla tervikuna oma individuatsiooni.

Suur osa õppest keskendub simulatsioonide loomele ning kehapsühhoteraapia võtete õppele ning nende praktiseerimisele. Pärast iga moodulit kohtume korra Zoomi platvormis, et arutada harjutusgruppides kerkinud küsimusi ja probleeme.

Programmi tutvustus mooduli kaupa:

    Keha kaardistamine, organismilised tunded, eklektilised baasvõtted (eelneb Zoomi kohtumine eetika teemadel, järgneb Zoomi kohtumine integratsiooni teemadel)

    Lõhestuv kogemus

    Sümbiootiline kogemus

    Autonoomne kogemus

    Seeshoidev kogemus

    Rigiidne kogemus

Registreeri

Kolmas aasta

Kolmanda aasta programm on koostamisel. Kolmanda aasta õpe keskendub närvisüsteemi regulatsioonile. Siin liigume isiku loost edasi järgmisse etappi, kus püüame koherentsi tuua kogu keha-meel süsteem. Kolmandal aastal liigume arengutraumade teemast edasi šokitraumade temaatikasse. Seal ei keskendu me enam nii palju kasvukeskkonnale, kuivõrd üksiksündmustele, mis elus aset leidsid ning meie närvisüsteemi ja maailmatunnetust mõjutasid. Siin pole meie fookus enam nii väga Sinu isiklikul lool, vaid eelkõige Sinu närvisüsteemil.

Neljas aasta

Neljanda aasta programmi keskseks osaks on psühhopatoloogiate teadlikkus ning funktsioonide põhjalik treening. Siin toome kokku arengulised struktuurid, funktsioonid, närvisüsteemi tehnikad ning punume kõik need teadmised üheks tervikuks kokku. Neljanda aasta programm on koostamisel.